2018. április 21., szombat

Dubajozás #5 - Zayed Sejk Mecset

Elkezdődött a snooker vb, így nem könnyű írni, mert kicsit rá vagyok tapadva a tévére, de ebből a dubai kalandból már igazából csak az utsó napi beszámló hiányzik, így aztán nekiesek.
Megjegyzés: ha még nem mondtam volna, a képekre lehet kattintani és új ablakban nyílnak nagyobb méretben (ha el nem rontottam a beállítást)

Miután csütörtökön hirtelen programot váltottunk, a nagy mecset megtekintése szombat délelőttre maradt. Felkeltünk, reggeliztünk, összepakoltunk és leadtuk a csomagot a hotelben megőrzésre. Mivel a busz pályaudvar közelében lakoztunk ideális volt a logisztika. A pályaudvarról ment a busz a mecsethez, amikor onnan visszatértünk nem volt nagy megerőltetés a hotelbe visszamenni a csomagért és aztán újra busz, immár vissza Dubaiba.
Szóval buszra ültünk h a mecsethez eljussunk, mert úgy tünt éppen ott tesz le a busz, akkor pedig minek mennénk mással, hisz a tömegközlekedés olcsó. Ha jól rémlik 26 megállót kellett menni, úgyhogy nagy nyugalommal indultunk. Természetesen olyan busz jött, amin se a kijelző nem mutatta az állomások neveit, sem a hangszóró nem üzemelt. Egy idő után elkezdtem figyelni és próbáltam beazonosítani melyik megállónál járunk, h tudjam mikor kell leszállni. Valójában nem kell nagyon izgulni, mert a mecset nagy, ergó látszik a buszból h kellően közel vagyunk e. MIvel nagyon figyeltem és nézelődtem egy helyi arc rákérdezett a buszon h a mecsethez megyünk e. Mondta h melyik megállót javasolja. Ez megnyugtató volt, mert én is ott akartam leszállni. Rossz döntés. Szóval a busszal 2 megálló van, amiben benne a mecset neve, tehát gondolnánk h akármelyik jó lehet. Javaslom, h az elsőnél szálljunk le inkább. Mi nem így tettünk. Elindult a busz és rögtön éreztem h baj lesz, mert valami csomópontban voltunk és nagyon kanyarogtunk és látszott h nem a bejáratnál fog megállni. Valami autóút vagy nem tudom mi mellett jött el a következő megálló, a mecset másik oldalán. Maga a mecset közel volt, de egy sok sávos útszakasz választott el tőle. A megállótól csak egy nagyon vékonyka járda vezetett a közeli katonai támaszpontig. Közben megfigyeltük, h gyalogos átkelő helynek híre sincs. Illetve azt is megállapítottuk, h szerencsére a forgalom oroszlánrésze nem felénk jön, hanem a a középen felfelé tartó felüljáróra megy rá. Úgyh sétáltunk kicsit előre amíg a felüljáró alatt már látszott h át tudunk menni. Így aztán teljesen szabálytalanul, de kb 6 sávnyi úton átkelve már a mecset kerítése mellett álltunk. Viszont az is látszott h a bejárat nem itt van. Hanem akkor hol? Elindultunk balra, és kb 300m után már már azt hittük révbe értünk. Sajnos azonban nem. 
Ez innen jól néz ki, de nem bejárat
 Az nem egy bejárat volt, de legalább strázsált ott valami őr. Nagyon nem akaródzott neki felkelni az árnyékban elhelyezett székből, ez nem is érdekelt engem, de legalább beszélt angolul. Elmondta, h tökre a másik irányba kell menni és kb 10perc séta a bejárat. Ekkor már elég szépen sütött a nap úgyhogy D-vitamint gyűjtögetve sétáltunk vissza, majd tovább a bejárat reményében. Meg is találtuk. Onnan már csak kb további 2-300m volt mire a biztonsági ellenőrzéshez értünk. Sima vizet be lehet vinni, de Cola, Sprite, tehát cukros lónyálak nem játszanak. Illetve aki nem megfelelően van öltözve az itt kap valami helyi ruhát. A nők mindenképpen el kell takarják a fejüket, és nem lehetnek pólóban, nem látszódhat a lábuk, stb. Ha jól emlékszem, rövid nadrágos férfiakat láttam, tehát velük engedékenyebbek. Nekem semmit nem kellett magamra venni, mert hosszú nadrágban és rövid ujjú ingben simán megfeleltem a dresszkódnak.
De miről is beszélgetünk? Sheik Zayed Grand Mosque avagy Zayed Sejk Nagy Mecset. Igazán grandiózus építmény, de nem a legnagyobb a világon. A meghatározó szín a fehér, ami nagyon szép és lehetőséget ad csodaszép éjszakai megvilágításokra. 

Ez onnan, ahol kijöttünk (lásd írás vége)

Közelítünk a biztonságiak felől

A mecsetben akár 40ezren is elférnek, a fő imacsarnokban kb 9ezer hívő fér el. A 40ezret nem tudom hogy jön ki, lehet a hatalmas udvaron is imádkoznak olyankor. Maga az épület, kb 290m x 420m és bő 10 évig épült. 2016ban és 2017ben a világ 2. legkedveltebb úti célja volt az építményeket (landmark) tekintve. Az épület 4 sarkában elhelyezett minaretek kb 110m magasak. Van rengeteg kupolája és még annál is több oszlopa. A kupolák belsejében különböző mintázatú díszítés, a minaretek teteje aranyozott. 
Sok-sok oszlop

Egy oszlop közelebbről

Kupola x

Kupola x+1

A hatalmas virágmintás udvar, 17ezer négyzetméter területű és a világ legnagyobb márványból készült mozaik építménye. A fő imaszoba szőnyege szintén a világ legnagyobbja. 5627 négyzetméter és kb 35 tonna. 
Udvar virágmintával #1

Fő terem, alul a hatalmas szőnyeg egy része, fent a csillár (lásd lentebb a leírást)

Udvar virágmintával #2

Udvar virágmintával #3

Van ebben a kis épületben 7 elég nagy csillár is. Nekem már a kisebb szobák kékes csillárjai is elég ütősek volt, de a nagyteremben lévő csillárok a legkeményebbek. A legnagyobb csillár, ami itt van, a 2. legnagyobb csillár a világon, ami mecsetben van elhelyezve és általában véve is a 3. legnagyobb, ami létezik. 10m átmérőjű, 15m magas és rengeteg Swarovski kristály alkotja. A csillárok valójában fejre állított pálmafát mintáznak, mert hát rengeteg van abból is Abu Dhabiban. 
Ez a kisebb, amint látszik rommá van díszítve a fal és a mennyezet is

Nagyterem 3 hatalmas csillárral

A legnagyobb kissé alulról-oldalról

A legnagyobb alatt

Ez mutatja talán legjobban egybe

A mecset bejárható egyedül, a saját tempódban vagy csatlakozhatsz a napi 4-5 vezetett túra egyikéhez. Ez teljesen ingyenes, egy órácska az egész, de sok mindent elmesélnek a túravezetők. Az említett szőnyegről, a csillárokról is elhangzik sok érdekesség, de mivel nem jegyzeteltem, már nem tudom felidézni ezeket az adatokat. Mi csatlakoztunk a vezetéshez és utána még egy órát töltöttünk azzal h saját magunk is bejártuk, fotóztunk, áhítoztunk. Nagyon meleg lett szombaton, délben már 36 fokot mutattak a hőmérők, ennek ellenére egyre nőtt a tömeg, de még teljesen elviselhető volt. Kicsi türelemmel oda lehetett jutni a jó pontokhoz, h az általad legjobbnak ítélt szögből készítsd el az emlékezetes fotót. Hatalmas parkoló van, de ha nem lenne elég, építenek még hozzá. A távozáshoz mi a másik kaput próbáltuk meg használni, de onnan még járda sem volt (építési terület), így a belül épülő további parkolón vagy udvaron kommandóztunk át és igyekeztük az első buszmegállót megközelíteni. Az építkezésen dolgozók egyrészt nem voltak túl sokan, másrészt épp déli sziesztájukat töltötték, így senki nem szólt hozzánk. Senki nem kérdezte mit keresünk ott, és senki sem kezdett kiabálni h tűnjünk el a jól láthatóan nem vendégeknek szánt területről. Amikor az úttesthez értünk már jobbnak ítéltük a helyzetet, mint a túloldalon ahol leszálltunk. Itt volt hely sétálni, volt zebra, ahol át lehetett kelni és végül is eljutottunk a légkondis buszváróhoz. Azaz igazság, h szerintem ebből a buszmegállóból lehetne igazán tömegközlekedéssel odamenni. Ha az építkezés véget ér, akkor itt valószínűleg lesz hely sétálni és nyugodtan oda lehet majd érni az egyik vagy másik bejárathoz. De amúgy az az elvárás kb h a turista béreljen kocsit, használjon taxit vagy éppen hopp-on hopp-off buszt. Az egyik biztonsági nem is értette a kérdést, hogy hogyan jutunk ki a buszmegállóhoz, amikor rákérdeztünk. Mutatta h ott a hop-on busz, csak az cirka 15-17ezer Ft-nyi dirham egy napra. Ettől eltekintve a mecsetet kb kötelező megnézni, ha valaki Abu Dhabiban jár, igazán szépséges építmény.
Ezután már nem nagyon van miről beszélni. Visszabuszoztunk a központba, majd onnan Dubaiba. Ugyan csak este 9 után jött a repülő haza, de mi 5 órakor már indultunk ki a korábban említett Ibn Battuta (Kőbánya-Kispest jellegű hely) megállóból a reptérre. Ekkor, nappal utazva érződött csak igazán, mennyire semmi közepén van ez a reptér. Kevés a forgalma is még. Az utolsó dirhamaket próbáltam elcsapni a reptéren, de mivel igen kevés bolt van ott, így az aprót leginkább egy automatába dobálta mindenki. Én is vettem belőle kb 3 vizet, meg még valami rágcsát. Bár azt mutatja a gép h papírpénzt is elfogad, tőlem nem vett el semmit, csak kb az 1 dirhamast. Szerencsére a géptől 5m-re lévő pénzváltó nagyon készségesen váltotta a 10es vagy 5ös bankjegyeket fémpénzre.
Összességében érdemes elmenni Dubaiba és Abu Dhabiba kicsit bepillantani ebbe a nagyon más világba, ha erre nyitottak vagyunk. A nagy távolságok miatt szellősen érdemes programot tervezni. Érdemes 6, 8 vagy akár 10 napra is tervezni, ez viszont magába foglalja azt a növekvő költségeket (szállás, kaja, stb). Ha nem akarunk mindent részleteiben látni, és kicsit szaladósra fogjuk a programot, akkor Dubaiban akár 3-4 program is beleférhet egyetlen napba.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése